logo

ORGANIC STYLE

Досвід Македонії: цифрові інструменти для органічної ферми

Досвід Македонії: цифрові інструменти для органічної ферми

ORGANIC STYLE 10.03.2019  07:07 350

Фермер Сузана Димитриєвська веде органічне господарство на півночі Македонії і користується інформаційно-комунікаційними технологіями (ІКТ) для підвищення ефективності своєї сімейної ферми.

Кілька років тому Сузана придбала програмне забезпечення для управління фермерським господарством, яке дозволило їй більш ефективно вести планування і стежити за вирощуваними культурами, скорочувати трудові витрати і витрачати менше на газ і органічні добрива, досягаючи тим самим збільшення прибутку.

До певного часу Сузана розраховувала провести всі роботи силами сезонних робітників. Однак, у міру зростання попиту, вона усвідомила необхідність і переваги автоматизованого рішення, яке дозволило б вести контроль відразу за декількома різними процесами. Тому у 2017 році фермерка уклала контракт з швейцарською компанією, підготувала аналіз ефективності затрат ручної праці в порівнянні з автоматичним сортувальником і разом знайшли рішення - оптичний фотоелектронний сепаратор, який може визначати і відсортовувати за розміром, кольором і формою понад 123 різних видів культур, трав і сільськогосподарських продуктів.

«Взявши позику в банку, я вклала кошти в оптичний фотоелектронний сепаратор. І хоча ціна його в 75 тис євро була чималою, зате я тепер без залучення працівників сортую і упаковую квасоля, забезпечуючи при цьому дотримання стандартів якості моїх клієнтів», - розповідає Сузана.

Інформаційно-комунікаційні технології, подібні до обраних Сузанною, вже давно вважаються факторами розвитку сільських районів. До ІКТ відноситься широка категорія пристроїв і сервісів, які допомагають фермерам збирати, зберігати, аналізувати дані і обмінюватися ними. Вони розширюють права і можливості сільських жителів безліччю способів: це і стільникові телефони, що дають доступ до мобільних банківських послуг, супутники, які надають актуальні погодні зведення, і дрони, що дозволяють вести детальну фотозйомку.

З переходом на управлінське програмне забезпечення на своїй фермі Сузана придбала значну свободу в прийнятті рішень, і її інвестиції виправдали себе. Вона отримала змогу більш ефективно вести своє господарство, в якому програми здійснюють облік, відстежують витрати, керують працею сезонних працівників і аналізують рентабельність кожної з використовуваних культур.

Вже після першого року використання програмного забезпечення Сузана переконалася, що деякі з культур, які вона роками вирощувала, виявилися нерентабельними; тому тепер вона намагається знайти більш вдалі рішення.

Інші ІКТ також можуть стати в майбутньому визначальними для фермерки. У 2017 році аномально високі температури заподіяли її врожаю серйозної шкоди. Абрикоси, кавуни, квасоля, нут і соняшник в її господарстві постраждали, а виноград згорі від спеки. Але вкладаючи кошти  і використовуючи такі ІКТ, як картування грунту і аерозйомку, їй вдалося отримати важливу інформацію про те, як і коли поливати рослини з максимальною ефективністю. Такий підхід знижує ризик втрати врожаю і дозволяє пом'якшити наслідки зміни клімату. У найближчому майбутньому вона сподівається інвестувати додатково в сучасну зрошувальну систему і датчики стану грунту.

«Дрібні фермери, як я, як і раніше потребують знань і розумінні потенційних можливостей, які відкриваються з ІКТ. Потрібно більше показових ферм, щоб ми могли дізнатися, як правильно користуватися новими технологіями, в чому їх користь, і в кінцевому підсумку вирішити інвестувати в них», - зазначає Сузана.


AgroPortal.ua, за матеріалами ФАО


Ключові новини аграрного ринку в Telegram