logo

ORGANIC STYLE

Експерти: Український перелік речовин для органічного виробництва відповідає законодавству ЄС

Експерти: Український перелік речовин для органічного виробництва відповідає законодавству ЄС

ORGANIC STYLE 21.01.2021  07:06 446

На сьогодні здійснено значну роботу з приведення законодавства України до законодавства ЄС у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Зокрема, український перелік речовин (інгредієнтів, компонентів), що дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва, на сьогодні повністю відповідає законодавству ЄС.

Про це заявили експерти міжнародних проектів «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики», «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» та програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України» Юлія Мовчан та Катерина Шор під час онлайн-семінару «Допоміжні продукти в органічному агровиробництві».

Разом з тим, експерти зазначили, що оскільки перелік побудовано виключно на законодавстві ЄС, існує дві проблеми у цьому контексті: проблема необхідності «постійної адаптації» до європейського законодавства та неможливість впливу на формування цього переліку. Тому Юлія Мовчан та Катерина Шор запропонували можливі сценарії формування власного національного підходу до окремих аспектів регулювання переліку речовин та констатували необхідність подальшого широкого експертного обговорення цього питання.

Як відомо, в органічному виробництві заборонено використання будь-яких неорганічних речовин. Зокрема, заборона поширюється на продукти, що містять ГМО або вироблені із використанням ГМО, синтетичні речовини, у тому числі агрохімікати та пестициди, іонізуюче випромінювання, стимулятори росту, гормони або аналогічні речовини. Однак є випадки, коли за певних умов дозволяється використовувати певні речовини, які дозволені на рівні законодавства у відповідних переліках. Такі переліки діють як в Україні, так і ЄС.

Однак зазначені переліки переважно включають саме діючі речовини, в яких звичайному виробнику дуже непросто розібратися. Саме тому для допомоги як виробнику, так і органам сертифікації, розробляються відповідні списки допоміжних речовин, які містять у тому числі назви препаративних форм та окремі торгові найменування відповідних продуктів.

В Україні такий список ведеться приватним органом сертифікації ТОВ «Органік стандарт» на його сайті. За словами фахівця із сертифікації, координатора групи «Допоміжні продукти»  ТОВ «Органік стандарт» Івана Гаврана, серед основних проблем використання окремих речовин в органічному виробництві є вимога законодавства щодо державної реєстрації усіх без винятків пестицидів.

«Водночас в органіці як пестициди можуть використовуватися лише нетоксичні речовини, зокрема ефірні олії, екстракт часнику, порошок насіння гірчиці або рідке калійне мило. І вимога щодо їх спеціальної держаної реєстрації як пестицидів виглядає абсурдною.  Більш того, така реєстрація має відбувається для кожної окремої групи культури. Як наслідок це майже нереалістичний сценарій для нішевих культур, які не входять до певних груп, наприклад часника та малини. Саме тому зазначені проблеми потребують врегулювання на рівні законодавства» - відзначає Іван Гавран.


Ключові новини аграрного ринку в Telegram