logo

ORGANIC STYLE

Валентина Лановенко: вирощувати органічні яблука не дорожче, ніж звичайні

Валентина Лановенко: вирощувати органічні яблука не дорожче, ніж звичайні

ORGANIC STYLE 30.03.2019  07:07 1206

Офіційно в Україні зареєстровано 2500 га органічних садів, більшість з них - яблуневі. Разом з тим, маємо не багато бажаючих вкладати кошти в органічне садівництво, адже інвестиції в цей бізнес повертаються не раніше ніж через 5 років.

Про досвід в органічному садівництві, вартість закладки саду  та перші кроки для початківців AgroPortal.ua запитав у президента Академії органічного садівництва Ekogarden і власниці органічного розсадника господарства «Розсадник Лановенко» Валентини Лановенко.

Наскільки різниться вартість вирощування виробництва органічного яблука від звичайного? Наскільки відмінні технології вирощування?

Валентина Лановенко: Інтенсивний сад має відповідати декільком вимогам, щоб бути дійсно продуктивним. Підщепа – лише карликова (напр. для яблуні М9, для груші Айва S1), це забезпечує урожайність яблук та груш на рівні від 45 т з 1 га. Перший урожай можна отримати з 2-річного віку саджанців. Також обов’язкові умови – це наявність шпалери та краплинного зрошення. Загущення на 1 га – в межах 3500-6000 дерев.

Технології вирощування органічного яблука та звичайного (конвенційного) суттєво відрізняються лише щодо обприскування та живлення. Заборонено використовувати хімічні засоби захисту та мінеральні добрива. Натомість – є достатньо широкий перелік дозволених (сертифікованих) біо-препаратів українського виробництва. Також варто застосовувати феромонні пастки та корисних комах (ентомофагів). З часом в органічному саду створюється своя еко-система.

Вартість системи захисту та живлення на 1 га яблуневого саду – в межах 30 тис грн/рік (для порівняння хімічні засоби обійдуться від 2200€/га).

Для боротьби з бур’янами можна використовувати фрезу, або агроволокно в пристовбурній смузі. Гербіциди заборонені.

В цілому вартість вирощування органічних яблук не буде вищою, чим вирощування конвенційних.

Чи є в Україні сертифіковані розсадники органічних саджанців яблунь?

Валентина Лановенко: Використання органічних саджанців (насіння) є однією із умов вирощування органічних плодів (овочів, ягід тощо). Оскільки органічні стандарти України є уніфікованими відносно вимог ЄС (для спрощення процедури експорту), потрібно враховувати всі аспекти ще до початку вирощування органічної продукції.

На даний час в Україні зареєстрований лише один розсадник, який пропонує саджанці плодових дерев для органічного садівництва – родинне господарство «Розсадник Лановенко». Сертифікуватися ми почали ще в 2015 році, а через 3 роки отримали кінцевий документ.

Попит на органічні саджанці не є таким масовим, як для звичайного (конвенційного) вирощування, але все ж інтерес до органічного садівництва зростає. Зайве підтвердження – ситуація з цінами на яблуко минулого року (1 грн – технічне яблуко, 5-6 грн – товарні).

Власники органічних господарств отримували значно більшу ціну за яблука, як і за продукти переробки також (напр, вартість органічного концентрату коштує в межах 1250€/т, конвенційного – 700-800€/т).

Тобто, ви при вирощуванні саджанців, чітко дотримуєтесь регламентованих технологій?

Валентина Лановенко: Так, при вирощуванні саджанців за органічною методикою, ми дотримуємось таких принципів:

- «Свіжа земля» - одна ділянка використовується для вирощування саджанців раз у 3-4 роки, в інший час – сидерати, або відпочиває;

- Лише ручна праця для боротьби з бур’янами. Ніяких гербіцидів;

- Закритий цикл вирощування – від підщепи до саджанця. Це гарантує якість садивного матеріалу та відповідність сортів;

- Біо-препарати для обприскування саджанців проти шкідників та хвороб, використання ентомофагів (корисні комахи) – наприклад трихограма.

Взагалі той факт, що хімія не використовується, однозначно позитивно впливає на кількість та різновид корисних комах в розсаднику (особливо сонечка, які знищують попелиць та інших шкідників).

Тобто фактично – розсадник – це і є та біосистема, де вирощується посадковий матеріал, який в майбутньому буде висаджений в органічному саду. Якщо рослини звикають до такого типу вирощування з самого початку, в саду не буде причин для виникнення стресу в зв’язку з новими умовами догляду. 

Наприклад, в Німеччині зареєстровано всього декілька органічних розсадників, ціна на такий садивний матеріал в 1,5-2 рази вища, чим на звичайні (конвенційні) саджанці.

В чому на вашу думку полягає складність у вирощуванні органічного яблука?

Валентина Лановенко: Це відсутність системності та недостатня кількість знань щодо технологій вирощування. Органічне садівництво в Україні почало розвиватися близько 5 років тому. Звичайно фермери, які все життя користуються хімічними засобами, а особливо їх агрономи, не сильно хочуть змінювати свої принципи догляду за садами. Ефективніше буде взяти студента аграрного вузу з 3-5 курсу, який має базове розуміння, та навчити працювати в органічному с/г.

Минулого року була нагода відвідати органічні господарства в Німеччині. Приємно вражає що в цілому в Європі органічне садівництво розвивається останні 30-40 років. Є свій перевірений перелік біо-препаратів, принципів та розуміння чому вони цим займаються. «Їм простіше» - кажуть наші фермери, це вже не перше покоління європейців, які задіяні в органічному виробництві. «А що заважає нам?» - запитую у відповідь. До слова, органічний захист садів в Європі коштує вдвічі дорожче, ніж  в Україні (від 2 тис €/га). Збільшення попиту та культура споживання органік мотивують європейських фермерів розвивати цей напрямок.

Складність полягає в тому, що при роботі з біопрепаратами системність є дуже важливою. Потрібно працювати на випередження появи шкідників та хвороб, а не чекати поки це з’явиться в саду. Здоровий грунт/рослини забезпечать фермеру щедрий урожай та гарний прибуток.

Офіційно в Україні зареєстровано 2500 га органічних садів, левова частка з яких це яблуневі. В Україні вже вирощуються органічні товарні яблука та сировина для переробки. І, в основному, це все експортується.

Валентино, при закладці молодих садів, які сорти яблунь ви рекомендуєте для посадки? Чи існують якісь яблуневі тенденції на попит споживачів і вподобання ринку, що на це впливає? Чи все ж таки є сталі сорти, які традиційно з року в рік мають продажі?

Валентина Лановенко: Вибір сортів дійсно має велике значення. Якщо ми подивимося на структуру вирощування органічних яблук в ЄС, там майже 75% від загального об’єму займають звичайні сорти, не імунні (імунні – сорти, які не вражаються паршею). Тобто якщо споживачі віддають перевагу таким сортам як Голден Делішес, Джонаголд, Гала (прим. – неімунні), вони їх купуватимуть і в органік сегменті.

Деякі українські фермери, не вивчивши достатньо ринок та споживача, висаджують імунні сорти, щоб дещо спростити собі роботу з вирощування. Для технічних цілей (переробка) це виправдано, щодо товарних яблук на експорт це не завжди хороший вибір. Потрібно рухатися від потреб споживачів/ринку та обирати сорти, а не навпаки. Маю сумніви що хтось із українських фермерів захоче вкласти чималу суму в промоушн невідомих сортів в ЄС. На рекламу нових чи клубних сортів витрачаються мільйони €, як наприклад з сортом Пінк Леді. Тому потрібно орієнтуватися на те, що вже продається там, а не пропонувати що нам хочеться, бо це було на 2% легше виростити.

Органік для європейців – не просто етикетка на товарах, це є стиль життя, філософія мислення та усвідомлення відповідальності щодо навколишнього середовища.

«Наш клімат, землі та наші фермери, які займаються органічним виробництвом, тому що вони вірять в це, гарантують високу якість наших продуктів. Майбутнє – за органічним напрямком», - коментар одного з керівників австрійського кооперативу “Von Herzen”, де вирощуються органічні яблука та груші.  

З досвіду ваших клієнтів чи партнерів через скільки років повертаються вкладені інвестиції в яблуневий сад?

Закладка саду це довгострокова інвестиція. Повернення коштів варто очікувати не раніше 5-6 року вегетації саду.

Дякуємо за розмову


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua


Ключові новини аграрного ринку в Telegram